celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa Ekonomi 6 Şubat 2021 411 Görüntüleme

Milli Eğitim ve Savunma Sanayi işbirliği büyüyor

Mesleki ve teknik eğitimin küresel ölçekteki stratejik değeri, ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki önemi dolayısıyla günden güne artıyor. Ülkeler, mesleki ve teknik eğitimlerini jeopolitik konumlarıyla ekonomilerinin mevcut durumuna ve yönelimlerine göre yeniden organize edip gözden geçiriyor. Türkiye, güçlendirilmiş mesleki eğitimle neler başarabileceğini biliyor ve buna göre hareket ediyor. Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu sonrası mesleki eğitimde çok önemli adımlar atıldı. Gelinen noktada mesleki eğitimi daha fazla güçlendirebilmek için çeşitli sahalardaki kurumsal iş birlikleri artarak devam ediyor. 

Savunma Sanayisi ve Sektör 

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Şile Belediyesi ve Repkon Makina ve Kalıp Sanayi Ticaret Anonim Şirketi arasında imzalanan mesleki eğitim iş birliği protokolü çerçevesindeki Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, savunma sanayisi alanında sektörün ihtiyacına yönelik donanımlı insan gücü yetiştirmeyi hedefleyen okulumuzu ziyaret etti.  Okulun durumuyla imkânlarının da ele alındığı ziyarette İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Şile Kaymakamı Sayın Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı Sayın İlhan Ocaklı, Repkon Makina ve Kalıp Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ayet Azer Aran, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Serkan Gür’ün yanı sıra diğer yetkililer yer aldı. 

Savunma sanayisi alanında sektörün ihtiyacına yönelik donanımlı insan gücü yetiştirmek için çok kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirten Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer; mesleki ve teknik eğitim kurumlarının sektörün taleplerini karşılamada çok büyük katkılar sağladığını vurguladı. 

Heyecan Veren İş Birlikleri

Açılacak meslek lisesinin önemine değinen Özer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesleki ve teknik eğitimde sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye hızla ve etkin şekilde uyum sağlayabilen bir yapıyı tam anlamıyla hayata geçirebilmeyi amaçlıyoruz. Hiç kuşkusuz bu süreçte paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine katılması çok önemli. Mesleki eğitim, artan cazibesi ve öğrenci kalitesiyle de birçok alanda toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yapıya kavuşturuldu. Okulda üretimin sanayi ile buluşması açısından İstanbul bizlerin çok önemsediği illerimizin başında gelmekte. Bugünkü adım da savunma sanayinin gelişmesi için çok önemli. Millî Eğitim Bakanlığı olarak da bunu tüm aşamaları baştan sona takip edeceğiz. Savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü birlikte yetiştireceğiz. Öğrencilerimiz buradan mezun olduktan sonra çalışmaya başlayacaklar, yükseköğretime devam edecekler. Ülkemizin ihtiyacı olan bu… Bununla ilgili gerekli inovasyonları yapıyoruz. Şehrimizin üreten okullardan tematik okullarımıza mesleki eğitim ile güçlü birlikteliği, ülkemiz için de kritik öneme sahip. İlimizdeki çalışmaları memnuniyetle gözlemliyorum. Mesleki eğitim kurumlarımızı bu noktadan daha da ileriye taşımak için hep beraber seferber olacağız. İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı başta olmak üzere idarecilerimizin emeği büyük. İstanbul’da mesleki eğitimle ilgili geçmişe göre çok ciddi bir dönüşüm yaşandı. Arkadaşlar gece gündüz demeden sektörün talep ettiği nitelikli insan gücünü yetiştirmek için çalışıyorlar. Şu an burada onlardan birini konuşuyoruz. Bu konuda üzerimize düşen neyse yapacağız. Zaten mesleki eğitim, gücünü bundan alacaktır.”

Türkiye’de nitelikli iş gücünü artırarak ekonomiyi ve sosyal kalkınmayı desteklemek istediklerini belirten Özer “Böylesi kapsamlı okullarımız bizleri daha da heyecanlandırıyor. Çünkü savunma sanayimiz dünyada öncü noktada. O zaman savunma sanayisinin teknisyen altyapısını yetiştirmek gerekiyor.  Bu tip projeleri başlatmak kadar başarılı bir şekilde sürdürebilmek büyük önem arz ediyor. Bakanlığımız tüm imkânlarını bu okulumuzda kalitenin artması için seferber edecek. İnanıyorum ki okulumuz savunma sanayimizin gereksinim duyduğu teknik eleman ihtiyacını en üst düzeyde karşılayacak ve diğer okullarımız için de rol model oluşturacaktır. Okulumuza katkı sunan tüm paydaşlarımıza, emek veren yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayimize Yeni Bir Soluk

Mesleki eğitimde kurumsal iş birliği ile hareket etmenin önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise “2023 Eğitim Vizyonu ile ülkemizdeki mesleki eğitim çok gelişti ve bu süreçte sektör temsilcilerinin desteği çok değerli. Meslek liselerimizin hak ettiği yere gelmesi durumunda ülkemizin savunma sanayisinin daha da gelişeceği çok açık.  Şile ilçemizdeki okulumuz savunma sanayimize yeni bir soluk katacak. Başta desteklerini her zaman hissettiğimiz Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ile’de faaliyet gösteren Repkon A.Ş. savunma sanayiine yönelik üstün performanslı makineler üretirken, yine bu alanda AR-GE Merkezi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Açılacak olan meslek lisesi, öncelikli olarak fabrika bünyesinde eğitim verecek akabinde okul için tahsis edilen arazide, hayırsever tarafından yapılacak olan 20 derslikli yeni okul binası ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunda eğitim faaliyetlerine devam edecek.
Savunma sanayisi odaklı okulda; makine ve tasarım teknolojileri alanı, savunma mekanik sistemleri dalı ile endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı programları olacak. Böylece öğrencilerin teknoloji üreten, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak açılacak okulda eğitim, hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıl olacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com